Foto: iStock
Podkasti su u poslednje vreme sve popularniji – za razliku od ranijeg perioda kada smo uglavnom bili ograničeni na slušanje stranih emisija, u poslednjih nekoliko godina produkcija i slušanje domaćih podkasta su u porastu.
Pored toga što su lako dostupni, informativni ili zabavni, ovo je idealan format za popunjavanje praznog hoda kao što je vožnja gradskim prevozom, tako da je mnogima slušanje podkasta odavno prešlo u naviku.
Na sajtu podcast.rs možete videti neke od najpopularnijih u Srbiji, a kako smo i na Talasu nedavno pokrenuli svoju emisiju – Talasna dužina – odlučili smo da razgovaramo sa nekim od domaćih autora koji su čitaocima Talasa preporučili svoje omiljene podkaste.
Prve dve epizode Talasne dužine (Kako vidimo Zapad 20 godina nakon bombardovanja i Uloga političara u vreme građanskih protesta #1od5miliona) možete da slušate i gledate ovde.
Viktor Marković – Uskoro na TV-u
Viktor Marković je jedan od osnivača Njuz.neta, “24 minuta”, i, kako kaže, najneredovnijeg podkasta u istoriji Srbije: “Uskoro na TV-u”
Primetio je da mu iz nekog razloga prijaju domaći muzički podkasti, ali samo kada veruje u izbor voditelja:
„Inače mrzim muziku u talk show emisijama na radiju, u fazonu sam da takvu muziku mogu i sam da izaberem a ja sam baš loš poznavalac muzike.“
Njegove tri preporuke za domaće podkaste su:
1. Vladimir Skočajić Skoča, gistro.fm
„Super za ponovno otkrivanje muzike koju možda već znate kroz priču o njoj. Skoča jednostavno toliko lepo priča o muzici i stvara neku super atmosferu, svaki radio bi trebalo da bude ovakav umesto sa veštački pozitivnim voditeljima.“
2. Mjehur ubica – Mjehur na mreži
„Sviđa mi se to ubacivanje dnevno političkih aktuelnosti u njegov nadrealni tok misli. Plus naravno odabir muzike. Kod Mjehura nisam siguran da li je muzika podloga njemu ili on muzici, to mi je baš dobar koncept.“
3. Okej hokej
„Skoro sam ih otkrio i sada pratim njihove kratke recenzije novih filmova, serija i muzike, tj. pop kulture, kako u podkast tako i u pisanoj formi. Jako su prirodni i iskreni, i drago mi je baš da postoji ova vrsta recenzija i na srpskom.“
Ivan Minić – Pojačalo
Ivan Minić je urednik audio i video podkasta Pojačalo, kao i osnivač već čuvenog foruma Burek koji trenutno broji preko 2 miliona članova.
Čitaocima preporučuje sledeće podkaste:
„Redovno slušam novi podkast mog dragog prijatelja Miloša Jovanovića, na Mondu, po imenu Šesta lična, jer zaista fantastično bira sagovornike i uspeva da iz njih izvuče sjajne priče.
Znam koliko je važno da sagovornik vidi da ste vi sa iste strane neke priče, da oseti svu ljubav i strast. Onda je stvarno tvoj i tako nastaje magija. Miloš to zaista ume i iako je tek na početku sa ovim formatom, taj početak je vanserijski.
Inače, nisam baš redovan, ali može se reći da pratim Seth Godinov podcast Akimbo, kao i TED Talks Daily, koji je došao kao logičan nastavak praćenja TED Talkova godinama unazad.
Takođe, ponekad, volim da poslušam Internet History Podcast, kao i Joe Rogana.“
Aleksandar Vacić – Infinitum
Aleksandar Vacić je osnivač agencije Radiant Tap (izrada iPhone/iPad aplikacija), i jedan od voditelja podkasta Infinitum.
Kako kaže, sluša gomilu podkasta zbog posla, ali je za čitaoce Talasa izdvojio ’stvari opšte kulture’.
Dve Aleksandrove apsolutne preporuke za podkaste na engleskom su:
„Fenomenalan podcast o knjigama (pretežno sci-fi), društvenim igrama, filmovima, stripovima itd. Danas je to kompletna mreža više desetina podcasta mada moj favorit ostaje ovaj centralni. Domaćin je Jason Snell i svaka epizoda ima 3-5 gostiju. Posebno bih izdvojio epizode markirane kao The Book Club, pogotovo ako ste ljubitelj sci-fi romana. Njihovi opisi popularnih i manje popularnih filmova su fantastični i urnebesno zabavni.
„Podcast Romana Marsa sa zanimljivim pričama iz realnog života. O stvarima, običajima, događajima i ljudima, blesavim i neobičnim. O idejama za koje nisam znao ni da postoje a neki su čak pokušali i da ih sprovedu u praksi.“
„Od domaćih podcasta slušam Pojačalo Ivana Minića, sa interesantnim i zanimljivim gostima. Vredi spomenuti i Dopise iz Diznilenda.“
Ivan Jelić – Tehnopolis
Ivan Jelić radi kao direktor za proizvode i razvoj B92.net, osnivač je Internet društva Srbije i autor podkasta Tehnopolis.
U razgovoru za Talas preporučio je svoja 3 omiljena podkasta:
„Ako me je LugRadio, koji nažalost više ne postoji, uveo u svet podcasta, TWiT mreža i njihov “glavni” format This Week in Tech me je vratio u njega. Paneli sa raznovrsnim gostima nude široku sliku, ali i otkrivaju nove ljude koje Leo Laporte iskusno bira. Uz sve to, ovo je jedan od dugih formata koji je prava poslastica za nas koji volimo epizode koje mogu trajati i preko dva sata.
Jedan od najboljih uz This Week in Tech je The Vergecast koji snima ekipa koja vodi The Verge. Tu ekipu u svim sastavima pratim još od doba Engadgeta, hemija koja je dovela do toga da The Verge postane jedan od najvidljivijih tehnoloških medija prenosi se i na njihov zvuk, što je ključna stvar koja The Vergecast izdvaja od drugih.
“Brian McCullough odlično bira vesti koje prenosi u svojm svakodnevnim obraćanjima, a uz čitanje vesti i razdvajanje bitnog od nebitnog, Brian povlači paralele tačno gde treba, stvari provlači kroz vremenske ose i daje im kontekst kakav je teško čuti na drugim mestima.
Da stvari budu još bolje po moje vreme, od skoro se za 5 dolara mesečno Techmeme Ride Home može slušati i bez ’EPP-a’.“
Srđan Garčević – Pokretači
Srđan Garčević je osnivač bloga The Nutshell Times i podkasta Pokretači.
Njegove tri preporuke za strane podkaste su:
„Glavna inspiracija za moj podkast, Pokretači. Veliki dijapazon gostiju i tema, od Švarcenegera do mindfulness instruktora, i Timov miks ličnog i opšteg čije svaku epizodu uzbudljivom i korisnom.“
„Podkast o medijima i politici koji secira načine na koji narativi kojima smo izloženi oblikuju našu svest. Iako se uglavnom fokusira na američke teme, dosta uvida su primenljivi i na diskurs u Srbiji i čekam trenutak kada će neko napraviti sličan podkast ovde.“
3. Time Crisis
„Online radijska emisija koju vodi frontmen moga omiljenog benda, Vampire Weekend, pruža super pregled popkulture i pogotovo muzike kao i sjajan pametan humor. Ako volite indie scenu i dobro zezanje o svemu od američke politike do fast food tviter naloga, svaka dvostana epizoda je zaista poslastica i odmor za mozak i dušu.“
Pročitajte i: Kako sam slušanjem podkasta uštedeo hiljade sati (i 30+ preporuka za slušanje)
——————————————————————————————————————————
Ovaj tekst je nastao uz podršku fondacije Fridrih Nauman i odražava isključivo stavove autorke