Foto: iStock
Predsednik Ruske federacije Vladimir Putin posetio je Beograd u četvrtak 17. januara, a tim povodom je organizovan doček ispred Hrama Svetog Save. Iako skup formalno organizuje udruženje “Centar za razvoj Beograda”, u organizaciji su učestvovali i opštinski odbori vladajućih stranaka, kao i organi lokalnih samouprava širom Srbije.
Povodom ove posete razgovarali smo sa Piterom Pomerancevim iz Londona, stručnjakom za savremenu Rusiju. Pomerancev je viši saradnik Londonske škole ekonomije i političkih nauka (LSE), novinar, producent i autor knjige „Ništa nije istina i sve je moguće“. Ova knjiga koja se na provokativan način bavi savremenim ruskim kriminalom, prostitucijom, tajkunima, propagandom i medijima objavljena je i u Srbiji 2015.
Tema našeg razgovora bila je pre svega sličnost između metoda vladanja Vladimira Putina i Aleksandra Vučića.
Vladimir Putin je ovog četvrtka posetio Beograd, a tim povodom je, pored zvaničnog prijema, organizovan i doček u centru grada. Kakvu to poruku šalje o Srbiji, imajući u vidu naš formalni put evropskih integracija? Šta bliski odnosi sa Putinovom Rusijom govore o Vladi Srbije i predsedniku Aleksandru Vučiću?
„Dozvoliću sebi da budem sarkastičan. Nova ‘normalnost’ Evropske unije su Salvini i Orban. Autoritarni instinkti, a nekada i autoritarna praksa. Divljenje Putinu, a nekada i saradnja sa njim. Imajući to u vidu, Vučić se odlično uklapa u EU kakvu imamo danas.“
Sloboda medija u Srbiji trpi svakodnevne udarce, mnoge institucije su derogirane na nivo gotovo direktnog služenja vlasti, a deluje da predsednik Vučić prati Putinove stope u nameri da kontroliše skoro svaki aspekt države i društva. U tom smislu je korisno uporediti Vučićeve i Putinove metode vladanja.
„Da, to dosta podseća na Putinove početke – period od 2000. do 2008. godine. To je „vođena“ demokratija, liči na otvoren sistem a zapravo je sve više kontrolisano iz centra. Flertuje se sa Zapadom, dok spoljnopolitičke ambicije prikriveno i dalje bujaju.“
Piter Pomerancev, foto: Filip Van Roe
„Život novinara u Putinovoj Rusiji bih opisao kao opasan.“
Kako Putin komunicira sa opozicionim partijama i pokretima ili o njima?
„On stvara sopstvenu opoziciju kojoj daje mali prostor za delovanje. Mislim da Kremlj želi bar malo pluralizma da bi umirio nezadovoljstvo, želi da ima bar neke nove ideje i impulse da bi ljudi imali utisak da mogu da izražavaju različite stavove. Ali taj prostor je veoma ograničen i nikada im se ne dozvoljava da postanu pretnja vlasti.“
Srbija je, formalno, godinama unazad na putu ka EU. Da li mislite da EU ima interes da se suprotstavi ruskom uticaju na Zapadnom Balkanu i šta u tom smislu možemo da očekujemo u narednom periodu?
„Evropa, rekao bih, želi stabilnost, pretpostavljam da to podrazumeva sporo kretanje ka evropskim normama. Ruski uticaj je često maligan, izaziva haos, korupciju i kriminal, ali dodatnu opasnost predstavlja to što je Evropa, kada se suprotstavlja ruskom uticaju, previše popustljiva u pogledu lokalnih autoritarnih tendencija.“
Pročitajte i: susret vučića i putina – šta ko dobija
Autorka