Građani vs SNS – sudbina protesta protiv aktuelnog režima
Vreme čitanja: 5 minuta

Foto: Talas

U subotu 22. decembra održan je treći po redu građanski protest protiv nasilja pod sloganom „1 od 5 miliona.“ Prema procenama organizatora, na protestu je bilo oko 40.000 građana.

Protestnu šetnju otvorili su glumac Branislav Trifunović, karikaturista Dušan Petričić i novinar Milan Jovanović.

Na samom protestu smo razgovarali sa prisutnima o razlozima zbog kojih su izašli na ulice. U izjavama za Talas podelili su svoje odgovore na pitanje – zašto šetam?

 

Milan Stanković, SevdahBABY, autor protestnog hita „Barbara the Singing Bot“:

„Zbog svega što truli u našem društvu. Zbog cenzure medija, uništenog sudstva, zdravstva, zbog disfunkcionalne države. A za sve je to kriv režim Srpske napredne stranke.“

 

Milan Stanković SevdahBABY Talas.rs

 

Dragan Đilas, osnivač Saveza za Srbiju:

„Iz zdravstvenih razloga. Da živimo u zdravoj i normalnoj zemlji, bez agresije, bez mržnje, bez svega onoga čemu smo izloženi svi ovde – bez obzira na to za koga glasamo i šta radimo. Agresija je ogromna i, ako se svi malo ne urazumimo, neće to na dobro da izađe.“

 

Dragan Đilas Talas.rs

 

Dušan Teodorović, akademik:

„Šetam jer se borim skoro tri decenije za jednu normalnu zemlju. Za pristojnu, demokratsku, građansku Srbiju. I nadam se da ćemo da pobedimo.“

 

 

Marinika Tepić, narodna poslanica:

„Izgubila sam glas u Skupštini, u borbi sa ovim bitangama is Srpske napredne stranke koji su isfašizovali sve što su stigli. Ostala sam bez glasa, ali me noge dobro služe, pa ćemo da šetamo dok ne nestanu.“

 

Marinika Tepić Talas.rs

 

Boško Obradović, lider Srpskog pokreta Dveri:

„Šetamo već treću subotu za redom u centru Beograda da pokažemo svoj protest protiv ove nasilne, kriminalne, bahate i lopovske vlasti. Dosta nam je njihovog nasilja – verbalnog, fizičkog, institucionalnog, parlamentarnog, medijskog i izbornog.

Ljudi su prelomili, više se ne plaše ove vlasti i izašli su slobodno na ulice. Žele da se bore za slobodu misli, slobodu govora, slobodu okupljanja, slobodu izbora i slobodu medija. Slobodu u Srbiji više niko ne može da zaustavi.“

 

Boško Obradović, Talas.rs

 

Marko Vidojković, pisac i jedan od autora emisije „Dobar loš zao“:

„Kao i svaki put – protiv diktatorskog režima Aleksandra Vučića.“

 

Marko Vidojković, Talas.rs

 

Aris Movsesijan, predsednik Saveta Nove stranke:

„Zato što svaki pristojan Beograđanin danas šeta. A svi oni koji nisu u mogućnosti da šetaju – to je u redu potpuno, oni su isto tako pristojni, ali bi morali da gledaju, prate i da vide koliko nas je danas bilo na ulici.“

 

Aris Movsesijan, Talas.rs

 

Radomir Lazović, pokret Ne davimo Beograd:

„Incijativa Ne davimo Beograd će uvek podržati razloge protesta. Zato smo tu. Ne učestvujemo u ovoj organizaciji, niti delimo vrednosti Saveza za Srbiju. Mislimo da postoji veliki broj ljudi koji misli dosta drugačije od onoga što Savez pokušava da nas ubedi da je neko opšte mišljenje, a mislim da sa nacionalizmom i šovinizmom nema koketiranja. Mislim da je jako bitno da ovi protesti, koji su generalno pokrenuti protiv loše vlasti, ne treba da odu u tom pravcu i da iz toga stvarno ne može da dođe ništa dobro.“

 

 

Draža Petrović, glavni urednik lista Danas:

„Došao sam da nađem ćerke koje su došle da šetaju. Ja sam šetao od 1990. na svim protestima, pa sam došao i sada da vidim kako je.“

 

Draža Petrović, Talas.rs

 

Sanda Rašković Ivić, narodna poslanica Narodne stranke:

„Danas šetam da se oslobode mediji jer je to prvi korak da se naše društvo oslobodi i da dobijemo normalne uslove života i rada, normalne i fer izbore, i onda više neće biti „da vas se skupi 5 miliona“. Ja sam jedna od tih pet miliona. Ja sam već dugo u politici i dugo u šetnjama, pamtim devedesete godine i čini mi se da smo stalno na istom – stalno treba da se borimo za medijske slobode. Neko vreme smo imali fer izbore, nemamo ih više, moramo to uspostaviti ponovno jer ništa nije Bogom dano i za sve treba da se izborimo.“

 

Sanda Rašković Ivić Talas.rs

 

Zoran Stojiljković, profesor Fakulteta političkih nauka:

„Zato što su ugrožene elementarne građanske i demokratske slobode, radna i socijalna prava i ovo se polako pretvara u sistem lične vlasti.“

 

Zoran Stojiljković Talas.rs

 

Peđa Mitrović, odbornik Saveza za srbiju u Skupštini Beograda:

„Za slobodne izbore i za slobodu.“

 

 

Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku:

„Zbog slobode. To je najmanji zajednički sadržalac svih nas ovde. Ovde ima ljudi najrazličitijih pozicija, razmišljanja, svetonazora, ali sloboda jeste najmanji zajednički sadržalac. Svi mi smo ovde jer želimo bar toliko slobode da možemo normalno da diskutujemo o svojim razlikama i da možemo normalno da se borimo za ono u šta verujemo.“

 

Dragan Popović, Talas.rs

 

Nenad Božić, narodni poslanik i član Stranke moderne Srbije:

„Za slobodu medija. Protiv nasilja.“

 

Nenad Božić, Talas.rs

 

Lana Hadži-Niković, studentkinja:

„Zato što sam protiv nekulture u Skupštini, protiv krađe i protiv kriminala.“

 

 

Predrag Petrićević, debatni trener:

„Zbog slobode. Da li može da bude nešto ispravnije i očiglednije?“

 

Ceo foto album sa protesta pogledajte ovde