Vreme čitanja: 4 minuta

Foto: iStock – ilbusca

Fotografije sagovornika: Medija centar Beograd / privatne arhive


U protekle dve nedelje u javnosti se diskutovalo o vojnom roku povodom objavljenog istraživanja koje su neki mediji preneli, a prema čijim se rezultatima više od 70% građana navodno zalaže za uvođenje obaveznog vojnog roka.

Pitali smo naše sagovornike da li u Srbiji treba da postoji obavezan vojni rok.

Prenosimo njihove odgovore:

 

Sreto Malinović, brigadni general u penziji

„Ne. Profesionalna vojska, sa aktivnom i pasivnom rezervom, treba da bude udarna snaga odbrane.

Edukaciju građana za odbranu vršiti kroz školsko obrazovanje i druge oblike organizovanja, a ostaviti mogućnost dobrovoljnog služenja vojnog roka.“

 

Dragan Šutanovac, DS, bivši ministar odbrane

„Ne, jer savremeni izazovi, rizici i pretnje zahtevaju moderno ustrojenu, obučenu i opremljenu vojsku sa motivisanim vojnicima spremnim da adekvatno odgovore na bezbednosne rizike i pretnje.

Veliki deo javnosti smatra da je profesionalna vojska nedovoljna da nas odbrani od neprijatelja ali malo ko analizira potencijalnog neprijatelja. Ukoliko su zemlje okruženja pretnja, onda moramo znati da su te zemlje odavno profesionalizovale svoje vojske pa se postavlja logično pitanje kako profesionalna vojska koja nije sposobna za odbranu moze biti potentna za napad?

Takođe, vojska nije ni vaspitna ni popravna institucija, od vojske ne treba očekivati da vaspitava mlade niti da ih izvodi na „pravi put“, to je posao roditelja koji, ukoliko žele, mogu svojoj deci da sugerišu dobrovoljno služenje.“

 

Nina Kolundžija, sportska novinarka

„Iako sam dete generala, mislim da u Srbiji ne treba da postoji obavezni vojni rok.

To je prevaziđen, skup i u današnjim okolnostima nepotreban koncept.“

 

Nikola Tomić, medijski konsultant

 

„Biće vojni rok koliko i spomenik Slobodanu Miloševiću.

Vlast u Srbiji neće uvesti obavezno služenje vojnog roka, bar ne u doglednoj budućnosti. Ovo je jedna od onih tema koje se poslednjih pet-šest godina ciklično iznenada pojave, pa nestanu i tako u krug, poput spomenika Miloševiću na primer. Tema-koja-to-nije.

Ponovno uvođenje vojnog roka zagovaraju najkonzervativniji politički, generalski i medijski krugovi, služeći se u te svrhe i fingiranim „istraživanjima javnog mnjenja.“ Racionalna vlast, međutim, zna da u tom slučaju ne bi dugo potrajala.“

 

Biljana Stepanović, novinarka

„Ne. Ne znam protiv čega bismo se borili i čime, kao ni čime bismo izdržavali tu vojsku kad nam je i sadašnji profesionalni sastav plus policija na prosjačkom štapu.“

 

Filip Ejdus, docent na Fakultetu političkih nauka

„Ne, zato što za to nema ni potrebe ni sredstava.

Vraćanje obaveznog vojnog roka bio bi neodgovorni populizam koji bi smanjio ionako tanak budžet za druga javna dobra poput kulture, obrazovanja, zdravstva ili nauke, a kojim se nimalo ne bi povećala nacionalna bezbednost.“

 

Vesna Radojević, novinarka

„Naravno ne. Razlozi su brojni, ali pre svega mislim da mladi ljudi od 20 godina mogu mnogo bolje da doprinesu društvu ako se profesionalno razvijaju, rade i plaćaju porez, umesto da ih država na silu natera da protraće godinu dana života i troše novac poreskih obveznika.“

 

Aris Movsesijan, v.d. predsednika Saveta Nove stranke

„Ne. Zato što nema uslova za smeštaj, ishranu, oblačenje i adekvatnu obuku tolikog broja regruta.

Takođe sam mišljenja da regruti obuhvaćeni obaveznim služenjem vojnog roka ne bi mogli da odgovore na pravi način vojnim zadacima koje nosi 21. vek.“